top of page

Lapsiköyhyys on liioiteltua ruikuttamista

Nykyajan köyhyydestä itkevät eivät edes tiedä, mitä köyhyys on. Meidän perheemme eli 1950-luvulla nykydollarilla päivässä. Siihen eivät kykene edes maailman köyhimpien maiden köyhät nykypäivänä.


Television suuressa vaalikeskustelussa oli vasemmistoliiton puheenjohtaja sanonut, että yhteisöveroprosentin alentaminen 20:stä 18 %:iin on lisännyt lapsiköyhyyttä, vaikka muutos tullee voimaan vasta ensi vuonna.


 Lapsiasiavaltuutettu (sellainenkin virka ja naisten valtaama virasto on olemassa) esittää, että köyhien lasten määrä on noussut 150.000 lapseen. Marinin hallituksen viimeisenä toimintavuotena 2023 Suomessa oli 120.000 lasta pienituloisissa perheissä. Vuonna 2025 tällaisia lapsia oli arvion mukaan 147.000.

 

Kaikki Hiiden koulun oppilaat 1950-luvulla olisivat 2026 lapsiköyhiä. Kuvassa kirjoittajan luokkakuva ja kirjoittaja ylärivissä vasemmalla. Yksikään lapsista ei koskan sanonut olevansa köyhä
Kaikki Hiiden koulun oppilaat 1950-luvulla olisivat 2026 lapsiköyhiä. Kuvassa kirjoittajan luokkakuva ja kirjoittaja ylärivissä vasemmalla. Yksikään lapsista ei koskan sanonut olevansa köyhä

Valtuutetun mukaan joka seitsemäs lapsi eläisi lapsiköyhyydessä. Jos lapsiköyhyyden euromääräinen raja suhteutetaan omaan lapsuuteeni, jokainen Hiiden kansakoulun oppilas olisi ollut lapsiköyhä. Myös luokalla olleet opettajan tytär ja kaksi kartanoiden lasta. Opettajaperheessä äiti oli alakoulun opettaja. Hänen palkkansa nykyrahaksi muutettuna oli 1480 euroa kuukaudessa eli alle köyhyysrajan (Tilastokeskuksen rahanarvomuuntimella).


Vuosina 2023-2025 vieraskielisten alle 15-vuotiaiden määrä lisääntyi Orpon hallituksen aikana 25.813:lla. Väestötilastoissa ei ole erikseen esitetty 15-17-vuotiaiden lasten määrää. Eli pienituloisissa perheissä asuvien lasten määrän lisäys on tullut kokonaan maahanmuutosta.


15-19-vuotiaiden vieraskielisten määrä lisääntyi samaan aikaan 12.289:lla. Heistä noin 60 % tilastoidaan lapsiksi.

 

Eduskunnan enemmistö haluaa lisää maahanmuuttoa kehitysmaista. Nämä muuttajat eivät työllisty ja heidät tilastoidaan köyhiksi pienituloisiksi. Näin nostetaan tietoisesti lapsiköyhien määrää. Ja sen jälkeen pidetään valtavaa meteliä siitä, kuinka leikkaukset ovat aiheuttaneet lapsiköyhien määrän kasvun. Tämä on sitä kansanedustajien logiikkaa, jota talonpoikaisjärjellä ei pysty ymmärtämään.

 

Kun Suomella menee hyvin, lapsiköyhien määrä on suurimmillaan

Lapsiköyhyyden määritelmä on kummallinen. Valtuutettu on huolissaan: ”Köyhien lasten määrä on saavuttamassa pian lapsiköyhyyden huippuvuoden 2007 luvut.”


Vuonna 2007 Suomen kansantalous oli ylikuumentunut. Suuri lapsiköyhien määrä johtui siitä, että köyhäksi määritellään mediaanitulosta alle 60 %:n jäävät taloudet. Suomen työllisyys oli vuonna 2007 koko kuluvan vuosisadan huippua. Työttömiä oli alle 200.000, nyt heitä on yli 300.000.

 

Kun Suomella menee hyvin, nousee mediaanitulo ja sen myötä köyhiksi määritellään myös taloudellisesti ihan hyvin voivat lapsiperheet.

 

Lapsiköyhyys on kuin ikiliikkuja. Kun verorahoilla tempputyöllistetään ihmisiä ja sosiaalitukia lisätään, nousee mediaanitulo ja niiden myötä lapsiköyhiä on enemmän.

 

Auttaminen tekee avuttomaksi

Kun ihmisten sosiaaliturvasta vähennetään muutama euro, alkaa hirmuinen meteli, miksi köyhiltä aina otetaan ja miksei rikkailta oteta enemmän. Meteliä pitävät lähinnä pienituloisilta ääniä saavat vihervasemmistopuolueiden edustajat. Sosiaaliturvalla elävistä vain typerimmät ruikutukset esittävät ovat julkisuudessa.

 

Liian monet haluavat tehdä työnsä pimeästi, koska saatu palkka vähentää työttömyysturvaa 50 %. Halutaan siis työttömyysturva ja siihen liittyvät muut tuet sekä palkka puhtaana käteen, Mutta kun ylitöistä maksetaan puolet marginaaliverotuksen takia, se ei politiikkoja kiinnosta. Näin moraalittomaksi on Suomi muuttunut liiallisen sosiaaliturvan takia.

 

Nyt kotitalous voi maksaa palkkoja vuodessa yhteensä 1500 euroa ilman, että niistä tehtäisiin ennakonpidätys ja maksettaisiin eläke- ja muut sosiaalimenot. Palkka on kuitenkin ilmoitettava tulorekisteriin, ja se tulee sitä kautta verotettavaksi.

 

Vielä 1960-luvulla lapset ja nuoret vain menivät keikkatöihin polkupyörillä maatiloille, rakennustyömaille, tehtaisiin. ja muihin yrityksiin kysymäään työtä. Ei tehty työsopimuksia, ei eläke- eikä tapaturmavakuutuksia eikä ollut hygieniapasseja ja tulityökortteja. Tällainen helppo työllistäminen voitaisiin palauttaa helpottamaan etenkin 14-17-vuotiaiden nuorten työllistymistä. Se palauttaisi myös yhteiskuntamoraalia Suomeen. Raja voitaisiin nostaa 1000 euroon kuukaudessa, koska 12.000 euron vuoden ansiotuloista ei kuitenkaan makseta veroja.


Töitä on edelleen moneen lähtöön. Talvella voidaan luoda pihalumet, ympäri vuoden voidaan ulkoiluttaa vanhuksia ja kotieläimiä, lasten hoito, marjojen ja sienten poiminta sopivat erittäin hyvin nuorille, koti- ja liiketilojen siivousta on aina tarjolla.

 

Lasten hyvinvointiin voidaan vaikuttaa omatoimisuudella. Itse tehdyt ruoat ovat paljon halvempia ja maukkaampia kuin Voltin kotiin kuljettamat hampurilaiset. Ulkoilu ja monet urheilumuodot ovat ilmaisia ja terveellisiä; toisin kuin älypuhelimella pelaaminen.

 

Työtön perhe elää sosiaalituilla paremmin kuin töissä käyvä

Sosiaaliturvalla saa enemmän rahaa kuin mediaanituloinen työtä tekemällä
Sosiaaliturvalla saa enemmän rahaa kuin mediaanituloinen työtä tekemällä

Yksinhuoltaja ja kaksi alle 14-vuotiasta lasta katsotaan pienituloiseksi eli lapsiköyhäksi, jos käteen jää alle 1897 euroa kuukaudessa. Mutta tällaisia perheitä ylenpalttisen sosiaaliturvan Suomessa ei edes voi olla. Kokonaan sosiaaliturvalla elävä perhe saa sosiaalitukia vähintään 2434 euroa kuukaudessa. Etenkin maahanmuuttajaperheet saavat lisäksi harkinnanvaraista toimeentulotukea.

 

Kahden lapsen yksinhuoltaja pääsee köyhyysrajan alle vain kun asumistukea ei huomioida käteen jääväksi rahaksi. (Esimerkkiperhe elää Riihimäellä ja maksaa vuokraa 3 huoneen + keittiön asunnosta 800 euroa ja saa siihen asumistukea 560 euroa.)

 

Tilanne on karmaiseva. Jos samanlaisessa asunnossa elää mediaanituloinen suomalainen, jonka aviopuoliso on kotona hoitamassa kahta lasta, jää yksinhuoltajalle enemmän rahaa käteen perheenjäsentä kohden asumismenojen jälkeen. Esimerkkiperhe on hankkinut asuntovelkaa ottaen samanlaisen asunnon, jonka sosiaalitoimisto on osoittanut ulkomaalaiselle perheelle. Omistusasuntoon ei voi saada asumistukea.

 

Toki voidaan ajatella, ettei mediaanituloisen suomalaisen tule edes yrittää hankkia omistusasuntoa, ei ainakaan, jos molemmat vanhemmista eivät ole töissä. Tällöin osa tuloista menisi lapsen hoitomenoihin. Mutta samassa tilanteessa ja oikeastaan huonommassa ollaan, jos taloyhtiöön tehdään putkiremontti, vaikka asuntolaina olisi maksettu tai asunto saatu perintönä.

 

Mediaanituloista perhettä ei katsota lapsiköyhäksi toisin kuin sitä enemmän rahaa käyttävää kokonaan sosiaaliturvalla elävää perhettä.

 

Palkka- ja palkkiotulojen mediaani oli loppuvuodesta 2025 3393 euroa kuukaudessa. Siitä maksettavat verot, eläkemaksut ja muut maksut ovat tänä vuonna 847 euroa. Ainoa sosiaalituki työssä käyvälle on lapsilisä, joka kahdesta lapsesta on 200 euroa kuukaudessa. Vaikka suomalainen jäisi työttömäksi, hän ei voi saada asumistukea, jos on ostanut velaksi asunnon.


Kun köyhiä lapsiperheitä halutaan populistisiin tarkoituksiin enemmän, lisätään omistusasunnon käypä vuokra-arvo tuloksi. Siitä vähennetään kuitenkin asunnon hoitokulut ja asuntolainan korko, mutta ei lainanlyhennyksiä. Tempulla nostetaan mediaanituloa, jonka jälkeen köyhiä lapsiperheitä on enemmän. Menettely lisää etenkin pientä eläkettä saavien tuloa, koska heillä asuntolainat on hoidettu. Ainakaan toistaiseksi tätä vuokra-arvoa katsota verotettavaksi tuloksi. Tällainen kuvitteellinen asuntotulon vero on ollut Suomessa vielä vuonna 1992.

 

Päivitin 2024 laskelmani työttömästä monilapsisesta yksinhuoltajasta, joka kuuluu Suomen suurituloisimpien joukkoon. Selvitykseni mukaan yhdeksänlapsinen yksinhuoltajaperhe voi saada sosiaalitukia kuukaudessa määrän, joka vastaa 11.392 euron kuukausipalkkaa


Afrikassa nämä perheet syövät puuroa päivästä toiseen. Kun vein ystäväperheeni äidin ja tyttären hotelliin jouluaterialle, he pyysivät ugali-puuroa, koska eivät osanneet syödä jouluherkkuja. Kun tällainen perhe tulee ilmaisen ruoan pariin Suomessa, he sekoavat ruoan kanssa, syövät aivan liikaa ja lihovat sekä ostavat jopa kaksi ostoskärryä kerralla täyteen kaikenlaisia ruokia. Olemme tuhonneet heidän elämänsä yltäkylläisyyteen.


Malawissa syödään kassavaa
Malawissa syödään kassavaa

Etenkin Suomessa köyhyydestä valittavien kannattaa lukea matkakertomukseni Malawista, joka on yksi alhaisimmin kehittyneistä maista, sijoittuen 174. sijalle 189 maasta. Lukekaa koko juttu ja huomaatte, että Malawissa ollaan onnellisempia kuin Suomessa. Kukaan ei valita köyhyydestä. He ovat tyytyväisiä elämäänsä, vaikkei ole länsimaista kulutusjuhlaa



Kuinka paljon lapsiperheiden sosiaalitukia leikattiin

Työttömyysturvan lapsikorotus poistettiin 1.4.24 alkaen. Kaksilapsiselle perheelle korotus oli ollut 8,57 eur*21,5 päivää. 2026 verotuksessa korotuksesta olisi mennyt 48 euroa veroja eli lapsiperhe ”menetti” 136 euroa.  Leikkaus tuntui suuremmalta, koska Marinin hallitus oli tehnyt 2023 väliaikaisen 1,72 euron päiväkohtaisen korotuksen työttömyysturvaan.

 

Asumistuen korvausprosenttia alennettiin 10 %-yksikköä 70 %:iin.  Esimerkkiperheen asumismenoja se lisäsi 80 euroa. Useissa tapauksissa tämä kompensoitiin toimeentulotukea lisäämällä (joko varsinaisen tai harkinnanvaraisen tuen).

 

Lisäksi Marinin hallitus antoi ylimääräisen kuukauden lapsilisän (2 lapselle 200 euroa) joulukuussa 2022.

 

Kirjoitin ”menetti”, koska 2026 työtön yksinhuoltajaperhe saa kuukaudessa nettona sosiaalitukia 2434 euroa. Lapsiperheet eivät siis ole menettäneet mitään, vaan he edelleen saavat tuet joka kuukausi. Jos rahat eivät kuitenkaan riittäisi on paras ja oikeudenmukaisin tapa selviytyä mennä töihin, eikä vaatia ylivelkaantuneelta valtiolta lisää rahaa tekemättä mitään sen eteen. Vain hölmöläinen ottaisi lisää velkaa antaakseen  enemmän rahaa sosiaalitukiin ja ulkomaalaisille taivaan tuuliin.

 

Lapsiköyhyydestä ruikuttamalla voidaan elää kokonaan sosiaaliturvalla, eikä töihin edes haluta mennä. Näin Suomi on tuhonnut liian hyvällä sosiaaliturvalla yrittelijäisyyden ja omatoimisuuden, ja kaiken lisäksi tuonut mukanaan satoja tuhansia työttömiksi jääviä ulkomailta. Helmikuun 2026 työllisyyskatsauksen mukaan ulkomaalaisia työttömiä ja tempputyöllistettyjä oli 95.400. Lisäksi työttömänä on Suomen kansalaisuuden saaneita ulkomaalaisia kymmeniä tuhansia. Työvoiman ulkopuolella (esim. opiskelijat, 16-18 vuotiaat ”lapset”, kotiäidit) on tietyistä kansanryhmistä yli puolet.


Elettiin ennenkin vaikka sosiaalitukia ei ollut

Ennen vuonna 1956: ainoa sosiaalituki oli lapsilisä, 1200 markkaa (nykyrahassa 44 euroa) kuukaudessa yhdestä lapsesta ja kaikista lapsista samansuuruinen. Lisäksi 1956 tuli kaikille 65 vuotta täyttäneille kansaneläke (korkeintaan 8000 markkaa kuukaudessa, nykyrahassa 296 euroa).


Nyt vuonna 2026: lapsilisä ensimmäisestä lapsesta 95 euroa, sen jälkeen lisä suurenee; 5. lapsi ja siitä eteenpäin 193 euroa. Muita tukia yleistuki, ansiopäiväraha, asumistuki, elatustuki, kotihoidon tuki, perustoimeentulotuki, harkinnanvarainen toimeentulotuki, vanhempainraha, äitiysraha, sairaspäiväraha, työeläke, kansaneläke, takuueläke, opintoraha, opiskelijan asumislisä, opintolainan valtiontakaus, vastaanottoraha jne.

 

 

Parhaiten elävät lasten pelastajat

Lapsiköyhyydestä ruikuttamalla elää valtava määrä, enimmäkseen naisia, erilaisissa järjestöissä. Hakusanalla ”lapset” löytyi STEAn avustuksia viime vuonna 3,2 miljoonaa euroa.  Mannerheimin Lastensuojeluliitto sai 6,6 miljoonaa euroa; Pelastakaa Lapset 2,5 miljoonaa euroa. Rahaa saivat myös esimerkiksi Espoon monikulttuuriset lapset 340T€, Kaapatut lapset 228T€, Lapsettomien yhdistys 253T€ ja jopa Kympin Lapset 154T€.

 

Kun rahaa tulee kuin saavista kaatamalla mennään ulkomaille. Pelastakaa Lapset ry:n matkakohteita ovat Nepal, Filippiinit, Somalia, Sudan ja Ukraina. Pelkästään Afrikassa on pelastettavia alle 15-vuotiaita lapsia yli 600 miljoonaa.

 

Minullakin oli kansakoulun päästötodistuksessa kaikki lukuaineet kymppejä ja sain koulun paikallisen rouvan koululle tekemästä lahjoituksesta 10 markan stipendin (nykyrahassa 25 euroa). Rahat käytin kansainväliseen toimintaan eli ostin postimerkkejä ulkomaisille radioasemille lähettämiini kirjeisiin (DX-kuunteluraportteihin).

 

 

Mietteitä

 Olen ollut viime viikot hiljaa, koska Facebook poisti turpeen käytön eroja Suomessa ja Ruotsissa käsittelleen kirjoitukseni.


Ei tässä maassa voi hiljaa katsoa sivusta kun meille esitetään puoluejohtajien taholta joko silkkaa valhetta tai tahallisesti vääriä tietoja, koska kansa uskoo kaiken. Etenkin kun nämä loogiset päätelmät esitetään YLEn uutisissa ja ajankohtaisohjelmissa.

 

Facebook ei ole käsitellyt tekemääni valitusta. Toki lotossa on suurempi todennäköisyys voittaa kuin saada FB:n käsittelemään valitusta. Siksi ajattelin, että kirjoitan näitä selvityksiä niin kauan kunnes tulee lopullinen pakkolähtö sosiaalisesta mediasta. Lapsiköyhyyttä käsittelevä kirjoitukseni on punainen vaate maailmanparantajille, joten ilmiantoja tulee riittämään. Jos kirjoittaisin ministeri X on tyhmä, rasisti ja pska, saisin kirjoittaa täysin vapaasti.

 
 
bottom of page